Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Rodzinny Smaciarze z Niedźwiedzia

Jest  to kapela góralska z miejscowości Niedźwiedź kultywująca tradycję z terenu i okolic.

Instruktorem jest Jakub Rusiecki z Rabki natomiast opiekunem Andrzej Smaciarz. Pierwotnie zespół występował pod nazwą Gorcanie.

Początki zespołu sięgają 2006 roku., kiedy to garstka uczniów p. Jakuba została wytypowana do pokazania swoich umiejętności zdobytych po pół rocznej nauce gry na skrzypcach na scenie podczas słynnej na terenie Majówki u Orkana w Porębie Wielkiej. Pu udanym przedstawieniu stworzony został zespół, w którego skład weszło 8 osób. Zespół rozwijał się bardzo prężnie, dochodzili nowi członkowie, młodzież wzbogaciła granie również o śpiew.

Zespół wydał 2 płyty, które szybko znalazły nowych właścicieli a także 2 kalendarze (2007, 2008).

         Przez 13 lat istnienia kapela występowała na licznych konkursach, festiwalach, imprezach, uroczystościach, wyjazdach. Zespół niejednokrotnie zajął wysokie miejsca podczas folklorystycznych konkursów. Z czego największym osiągnięciem jest zdobycie najwyższej nagrody - „Złotych Basów” na Drużbacce w Podegrodziu (2017) i reprezentowanie terenu zagórzańskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (23-25 czerwca 2017) gdzie otrzymał nagrodę specjalną. W latach 2018-2019 kapela postanowiła wystąpić również w innych kategoriach (prócz grupy muzycznej) na konkursach tj. instrumentaliści indywidualni oraz muzyka rodzinna i tym samym również zdobyła wysokie miejsca i wyróżnienia.

         Z swoją muzyką nie tylko występuje na terenie Gminy (Majówka u Orkana, Dożynki, przedstawienia Szkolne, uroczystości gminne) i okolicy (z najważniejszych: Zagórzański Festiwal Młodzieży), ale również w różnych częściach Polski: Ustroń (2010), Żerniki (2010, 2012), Kraków, Lublin, Poronin, Trzcinica koło Jasła (9 lipca 2017- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat), Krzelów (2015), Słodków (2013), Bielsko-Biała (2012) oraz na całym świecie: Utrecht (Holandia), Ukraina, Żakowce oraz Vrbov (Słowacja) (2007, 2009), Szwajcaria (2013, 2014, 2019). Na dzień dzisiejszy w obecnym składzie występuje rodzina Smaciarzów: Smaciarz Paweł, Smaciarz Natalia, Smaciarz Weronika i Wietek Magdalena.