Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Orkanówka

Orkanówka

                Dom wybitnego pisarza, poety i publicysty regionu Zagórzan – Franciszka Smaciarza, tworzącego pod pseudonimem Władysław Orkan. Orkan urodził się 27 listopada 1875 roku w Porębie Wielkiej. Orkanówkę zbudował w latach 1903-1906 za honorarium uzyskane za powieść „W Roztokach”. Drewiany dom wzniesiony został w stylu podhalańskim. Trzy werandy, piętro z pokojami dla gości oraz ciekawy front złożyły się na oryginalny wygląd budynku.

                Orkanówka stała się miejscem spotkań wybitnych postaci, będących jednocześnie przyjaciółmi Orkana.  Bywali w niej wybitni literaci i artyści: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Leopold Staff, Juliusz Osterwa, Jan Wiktor, Jan Kasprowicz czy Tymon Niesiołowski. Mimo to, zapraszane były tam również wiejskie dzieci, które matka Orkana uczyła czytać. Tym sposobem Orkanówka stała się miejscem otwartym dla każdej grupy społecznej, zgodnie pierwotnym założeniem pisarza.

                Po śmierci Orkana w 1930 willa przeszła w ręce Witolda Folejewskiego, pasierba pisarza. W latach II wojny światowej Orkanówka była schronieniem dla miejscowych partyzantów.  Po 1945 wymagająca stałych remontów willa podupadła. W 1973 Folejewscy zdecydowali się na sprzedaż siedliska gminie Niedźwiedź. W 1979 roku, po remoncie, obiekt przeznaczono na cele muzealne.