Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca odchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, mające duże znaczenie dla naszego kraju, ponieważ upamiętnia „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”.

Również w naszej Gminie chcieliśmy uczcić to święto i podkreślić jego wyjątkowy charakter. Dlatego też 1 marca o godz. 9.15 miał miejsce uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych Rady Gminy Niedźwiedź oraz Szkół Podstawowych na grób Lamparta, spoczywającego na Cmentarzu Parafialnym w Niedźwiedziu.  Na grobie zostały złożone wieńce i znicze, a także została odmówiona modlitwa za poległych. Dalsza część uroczystości wraz z Mszą Świętą miała miejsce w Kościele
w Porębie Wielkiej.

Szkoła Muzyczna I stopnia w Niedźwiedziu również przyczyniła się do uświetnienia tej uroczystości. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrektorem – Panem Robertem Rosiek, przygotowali wspaniały koncert, który miał miejsce tego samego dnia o godz. 16.00 w Domu Kultury w Niedźwiedziu. Między występami uczniów, głos zabrał także Pan Marek Zapała, który przedstawił wykład na temat losów Żołnierzy Wyklętych.

Następnego dnia, czyli 2 marca w Domu Kultury w Niedźwiedziu miała miejsce druga część uroczystości. Na specjalnie przygotowany przez członków rodzin żołnierzy wyklętych wykład historyczny zostali zaproszeni uczniowie klas VIII szkół podstawowych z naszej Gminy wraz z nauczycielami.