Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spod Turbaca

Zespół Spod Turbaca z Poręby Wielkiej powstał w 2015 roku, z  miłości do kultury ludowej , pasji do  muzyki , śpiewu i tańca. To kapela i grupa śpiewacza skupiająca trzy pokolenia. Młodzi wiekiem i młodzi duchem  przez swoją działalność rozsławiają kulturę ludową, miłość do muzyki, oraz integrują ludzi wokół wspólnej sprawy.

Ogromne zaangażowanie i zdolności członków zespołu sprawiają iż promując Porębę Wielką i region we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Niedźwiedziu  upowszechniają oni góralski folklor, ocalają od zapomnienia tradycyjne stroje, muzykę i taniec ,  kształtują  tożsamość oraz zamiłowanie młodych pokoleń do swoich korzeni. W zespole każda osoba wykorzystuje swoje najlepsze umiejętności do organizowania  jego funkcjonowania i promocji, doskonali umiejętności muzyczne, śpiewacze i taneczne tak aby zespół mógł prezentować jak najlepszy poziom.

Zespół Spod Turbaca prezentuje  szeroki repertuar : muzyka regionalna, religijna, biesiadna i popularna. Stara się pielęgnować stare nuty i pieśni ale również wykonuje muzykę w nowych, współczesnych aranżacjach.

Zespół  występował dotychczas w różnych miejscach.  Uczestniczył w mszach świętych, prymicjach i kolędowaniach  w kościołach w Krakowie , Sieprawiu, Niedźwiedziu, Porębie Wielkiej, Pogwizdowie , Łąkcie ,  uświetniał wesela w Mszanie Dolnej i Więcławicach, prezentował folklor na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, na Redyku Karpackim w Jaworkach, Góralskim Festynie Rodzinnym w Szczawnicy , dożynkach w Olszówce i Ludźmierzu, IV Zjeżdzie Karpackim w Nowym Sączu oraz na odpuście parafialnym w nad morzem w Kuźnicy na Helu w ramach współpracy „ Górale – Kaszubom”.  

Zespół współpracuje z Zarządem Głównym Związku Podhalan w Nowym Targu i na jego zaproszenie prezentował program regionalny na Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan,  które odbyło  się na Orkanówce ,  na seminarium „Jedność w różnorodności. Tradycje kulturowe polskiej góralszczyzny” w ramach Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan w Ludźmierzu oraz na 100 –leciu Związku Podhalan w Porębie Wielkiej. Kolędował dla niepełnosprawnych i samotnych z Gminy Niedźwiedź.

Zespół Spod Turbaca nagrał płytę z pięknymi kolędami „ Spod Turbaca do Betlejem”

W planach zespół ma dalszy rozwój swojej działalności, systematyczne poszerzanie repertuaru,  doskonalenie umiejętności  tańca , śpiewu i gry na instrumentach , tak aby promować kulturę ludową, pielęgnować tradycje i cieszyć się we wspólnocie ludzi pełnych pasji.

Zapraszamy naszą stronę zespołu :  www.facebook/SpodTurbaca i kontakt z kierownikiem w celu uzgodnienia możliwości udziału podczas próby. Nabór do Zespołu jest stały, kierownik zaprasza chętne osoby do kontaktu i współpracy.