Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce

Utworzono dnia 27.05.2020

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w powojennej historii Polski. Były one nie tylko ważnym wydarzeniemw historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.  

27 maja 2020 roku  świętujemy 30- lecie samorządu terytorialnego w Polsce. Trzy dekady ogromnej pracy i zaangażowania zarówno mieszkańców, jak i samorządowców z polskich miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość.

A jak w tym czasie zmieniła się Gmina Niedźwiedź?

Na przestrzeni lat 1990-2020 znacznej poprawie uległ stan techniczny budynków placówek oświatowych. Szkoły odremontowano lub wybudowano nowe. Baza lokalowa uległa znacznej poprawie, dzięki czemu dzieci mogą się uczyć w komfortowych warunkach. Rozpoczęto program wykonania boisk przyszkolnych, który jest kontynuowany. Wyniki nauki w poszczególnych placówkach oświatowych uległy znacznej poprawie. Mamy liczne sukcesy sportowe. W szkołach są organizowane ciekawe i liczne zajęcia pozalekcyjne, wszystkie placówki skomputeryzowano. W tym okresie na terenie Gminy Niedźwiedź powstała Szkoła Muzyczna I stopnia. Skanalizowano 45% obszaru gminy, zwodociągowano 60% jej obszaru, zamontowano 425 instalacji solarnych w gospodarstwach domowych oraz na budynkach użyteczności publicznej, kolejne edycje są zaplanowane. Gmina oczekuje na dofinansowanie dla ponad 500 gospodarstw domowych  na założenie instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. 

Poprawie uległo także codzienne życie mieszkańców dzięki wprowadzeniu szeregu udogodnień takich jak: kanalizacja, wodociągi, gazyfikacja, telefonizacja wsi. Znacznej poprawie uległy drogi w naszej gminie.  Wybudowano 17 nowych mostów na naszych, górskich potokach, a na rzece Porębianka wykonano kilkanaście progów wodnych, zwalniających jej bystry nurt. Wybudowano 180 nowych dróg, powstało wiele kilometrów chodników przydrożnych. Zlikwidowano 1094 ton azbestowych  pokryć dachowych, wymieniono w wodociągach rury azbestowe na rury PCV, każde gospodarstwo domowe w naszej gminie jest wyposażone w pojemniki do segregacji odpadów komunalnych, co niewątpliwie przyczynia się do bardziej komfortowej i ekologicznej codziennej egzystencji.

Opracowano na podstawie informacji pozyskanych od p. Janusza Potaczka – wieloletniego Wójta Gminy Niedźwiedź oraz p. Stanisława Stopy – redaktora lokalnego biuletynu informacyjnego „Zgoda”